Den Danske Billard Union                  
The Danish Billiard Federation                          
Idrættens Hus Brøndby Stadion 20 DK-2605 Brøndby                        
Telefon:  +45 43 26 26 26        E-mail:  ddbu@ddbu.dk                          
Internet:  http:/www.ddbu.dk                          
Spar Nord Reg. Nr. 9219           Kontonr.456-52-27365                                                                                                                          1. juni 2016        
OVERSIGT OVER                  
SAMTLIGE VINDERE I SÆSON 2015-2016        
Turneringssekretariat Region Øst Tlf.: +4543262083 kj@ddbu.dk        
Turneringssekretariat Region Vest Tlf.: +4597182929 hanne@ddbu.dk        
Udviklingskonsulent Tlf.:+4524250633 nuchel@ddbu.dk        
DIPLOMER - DANMARKSMESTERSKAB 2015-2016    
SNOOKER HERRER ELITE Rune Kampe Frederiksberg BK    
SNOOKER KVINDER Tam Dan Thach Albertslund BC    
SNOOKER JUNIORER Jakob Lund Andersen Frederiksberg BK    
SNOOKER SIXREDS Rune Kampe Frederiksberg BK    
3-BANDE CARAMBOLE HERRER ELITE Thomas Andersen Varde BK    
3-BANDE CARAMBOLE KVINDER ELITE Jeannette Jensen BK Fluen    
ELITEDIVISIONEN 3-BANDE CARAMBOLE   BK Grøndal    
KEGLEBILLARD HERRER ELITE Johnny Hansen Bristol Odense    
KEGLEBILLARD KVINDER ELITE Charlotte Sørensen KBK/BNV    
ELITEDIVISIONEN KEGLEBILLARD   Vejby BK    
5-KEGLE HERRER ELITE Finn Mortensen BK Nyborg    
BIATHLON - HERRER ELITE Thomas Andersen Næstved BK    
JUNIORER KEGLEBILLARD Sebastian Skøtt BK Frem    
JUNIORER 3-BANDE CARAMBOLE Anders Henriksen Nakskov BK    
JUNIORER 5-KEGLE Jonas Threms Vejby BK    
DM 2-MANDS HOLD 5-KEGLE   Billardklubben Nyborg    
FRI CARAMBOLE HERRER ELITE Dan Nielsen KBK/BNV    
CADRE 47-2 HERRER ELITE Anderes Henriksen Nakskov BK    
1-BANDE CARAMBOLE HERRER ELITE afvikles den 11. juni 2016      
FRI CARAMBOLE KVINDER ELITE ikke afviklet      
JUNIORER 8-BALL Andreas Steen Bønnelykke HIPC    
JUNIORER 9-BALL Mickey Krause HIPC    
JUNIORER 10-BALL Anders Madsen HIPC    
8-BALL HERRER ELITE Kasper Kristoffersen Ikast BK    
9-BALL HERRER ELITE Alan Conway Randers PC    
10-BALL HERRER ELITE Daniel Kandi ABK 31    
STRAIGHT POOL HERRER ELITE Kasper Kristoffersen Ikast BK    
LANDSMESTERSKAB DIPLOMER 2015-2016
KEGLEBILLARD SENIOR KL. M Kenneth Dahl Kendra Ringsted Billard Club
KEGLEBILLARD SENIOR KL. A Lars Riis BK Søborg
KEGLEBILLARD SENIOR KL. B Mike Christesnsen Viborg BC
KEGLEBILLARD SENIOR KL. C Mikkel B. Jensen Slagelse BK
KEGLEBILLARD SENIOR KL. D Jørgen Poulsen Bristol Odense
KEGLEBILLARD SENIOR KL. E Pernille Rasmussen BC Holbæk
KEGLEBILLARD SENIOR HANDICAP Henrik Sørensen Osted BK
KEGLEBILLARD KVINDER KL. M Monica-Maria Frandsen Billardklubben Fluen
KEGLEBILLARD KVINDER KL. A Bonnie Hansen Billardklubben FREM
KEGLEBILLARD KVINDER KL. B Karin Dalgaard Sydfyns Billard Klub
KEGLEBILLARD KVINDER KL. C ikke afviklet  
KEGLEBILLARD UNGDOM INDIVIDUEL ikke afviklet  
KEGLEBILLARD PIGER ikke afviklet  
KEGLEBILLARD 1. DIVISION   Billard Klubben Gilleleje
KEGLEBILLARD 2. DIVISION   Sydfyns Billard Klub
KEGLEBILLARD 3. DIVISION   Ringsted Billard Club
KEGLEBILLARD KVINDEDIVISION ikke afviklet  
KEGLEBILLARD UNGDOM HOLD   BK Fluen/Bristol
KEGLEBILLARD SERIE 1   Hjørring Billard Klub
KEGLEBILLARD SERIE 2   Ørsø Billard Klub
KEGLEBILLARD SERIE 3   Vordingborg Billard Club
KEGLEBILLARD OLD-BOYS HOLD   Hundested Billard Klub
KEGLEBILLARD 2-MANDS HOLD   KBK/BNV
KEGLEBILLARD OLDBOYS INDIVIDUELT Steen Bengtson Vildtbanegård II
KEGLEBILLARD SØGAARD-CUP Michael Mulvad Vordingborg Billard Club
UNGDOMSCUP Andreas Høgh BK Fluen
LADIESCUP Simonse Hansen Stevns BK
3-BANDE CARAMBOLE SENIORER KL. M Claus Petersen ABK 31
3-BANDE CARAMBOLE SENIORER KL. A John Peschardt Bristol Odense
3-BANDE CARAMBOLE SENIORER KL. B Claus Petersen B67 Herning
3-BANDE CARAMBOLE SENIORER KL. C Preben Maisner Hansen BK Ans
3-BANDE CARAMBOLE OLDBOYS INDIV. Svend Jarlstrøm Rishøj BK
3-BANDE CARAMBOLE 1. DIVISION   BK 2004
3-BANDE CARAMBOLE 2. DIVISION   Carambole Clubben Brønshøj
3-BANDE CARAMBOLE 2 MANDS HOLD   KBK/BNV
1-BANDE CARAMBOLE SENIORER KL. M Allan Olsen Bristol Odense
1-BANDE CARAMBOLE SENIORER KL. A Freddy Madsen Søndersø BK
1-BANDE CARAMBOLE SENIORER KL. B Troels Philippsen Næstved BK
FRI CARAMBOLE SENIORER KL. M Claus Andreasen Rønne BK
FRI CARAMBOLE SENIORER KL. A Brian U. Jensen BK Søborg
FRI CARAMBOLE SENIORER KL. B Johnny Mogensen Vildtbanegård II
FRI CARAMBOLE SENIORER KL. C Kaj Gregersen BK Søborg
FRI CARAMBOLE UNGDOM KL. B ikke afviklet  
FRI CARAMBOLE UNGDOM KL. C ikke afviklet  
FRI CARAMBOLE 2-MANDS HOLD   BK Frem
3-BANDE CARAMBOLE SØGAARD-CUP Bjarne Nielsen Græsted BK
POOL - 9-BALL KL. M Frederik Madsen HIPC      
POOL - 8-BALL KL. M Samir Saciri Frederiksberg BK      
POOL - 10-BALL KL. M Mickey Krause HIPC      
STRAIGHT POOL - KL. M Jesper Schmidt Dan´s Pool Hall      
POOL - 9-BALL KL. A Christoffer Lentz HIPC      
POOL - 8-BALL KL. A Roy Ibsen BK Højen      
POOL - 10-BALL KL. A Brian B. Christensen ABK 31      
STRAIGHT POOL - KL. A Brian B. Christensen ABK 31      
REGIONSMESTERSKAB VEST- DIPLOMER 2015-2016  
KEGLEBILLARD SENIOR ELITE Johnny Hansen Bristol Odense  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. M Torben Egdal Billard Øst  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. A Jacob Stubkjær Balling BK  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. B Mike Christensen Viborg BC  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. C Niels J. Andersen BK Frem  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. D Jørgen Poulsen Bristol Odense  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. E Jens Clemmensen Arden BK  
KEGLEBILLARD SENIOR HANDICAP Poul Molbech Assens BK  
KEGLEBILLARD OLDBOYS Leif Rasmussen Bristol Odense  
KEGLEBILLARD KVINDER ELITE Ikke afviklet    
KEGLEBILLARD KVINDER KL. M Monica-Maria Frandsen BK Fluen  
KEGLEBILLARD KVINDER KL. A Ditte Korntved Nr. Aaby BK  
KEGLEBILLARD KVINDER KL. B Karin Dalgaard Sydfyns BK  
KEGLEBILLARD UNGDOM RÆKKEN Lukas Mortensen Billardklubben FLUEN  
KEGLEBILLARD 3. DIVISION   Juelsminde Billard Klub  
KEGLEBILLARD SERIE 1   Hjørring Billard Klub  
KEGLEBILLARD SERIE 2   Ørsø Billard Klub  
KEGLEBILLARD SERIE 3   Sæby Billard Klub  
KEGLEBILLARD OLDBOYS HOLD   Aars Billard Klub  
KEGLEBILLARD 2-MANDS HOLD   Asaa Billard Klub  
KEGLEBILLARD KVINDEDIVISION   Taars Billard Klub  
KEGLEBILLARD BONUSTURNERING   Billard Øst  
KEGLEBILLARD UNGDOMS HOLD   BK Fluen  
UNGDOMSCUP Cian Henningsen Bristol Odense  
LADIESCUP Dorte Poulsen Søndersø BK  
SENIORCUP Jørgen Jørgensen Ørbæk  
BIATHLON Ikke afviklet    
5-KEGLE ELITE Benny Mousing Skov BK Frem  
5-KEGLE KL. M      
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR ELITE Poul Bjerring Horsens BK  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. M Brian Birk Aarhus P&BK  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. A Steffan Rasmussen Solsidens BK  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. B Claus Petersen B67 Herning  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. C Preben Meisner Hansen Billardklubben Ans  
3-BANDE CARAMBOLE OLDBOYS Leif Rasmussen Bristol Odense  
3-BANDE CARAMBOLE KVINDER ELITE Ikke afviklet    
3-BANDE CARMBOLE 2-MANDS HOLD   Esbjerg BC  
1-BANDE CARAMBOLE SENIOR kl. M Allan Olsen Bristol Odense  
1-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. A Freddy Madsen Søndersø BK  
1-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. B Henning Madsen Holstebro BK  
FRI CARAMBOLE KVINDER ELITE Ikke afviklet    
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. M Martin Hylander Fredericia BK  
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. A Tage S. Andersen Sydfyns BK  
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. B Søren Dam Christensen Juelsminde BK  
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. C Henning Henriksen Balling BK  
REGIONSMESTERSKAB ØST - DIPLOMER 2015-2016  
KEGLEBILLARD SENIOR ELITE Thomas Bræck Vejby BK  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. M Jørgen Nørreskov BK Højen  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. A Lars Riis BK Søborg  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. B Bjørn M. Jensen Slagelse BK  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. C Mikkel B. Jensen Slagelse BK  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. D Jørn Mikkelsen Hvalsø BF  
KEGLEBILLARD SENIOR KL. E Nicki B. Poulsen Sakskøbing BK  
KEGLEBILLARD SENIOR HANDICAP Henrik Sørensen Osted BK  
KEGLEBILLARD OLDBOYS BORNHOLM Kaj Keldsen Nordbornholm BK  
KEGLEBILLARD OLDBOYS Steen Bengtson Vildtbanegård II  
KEGLEBILLARD KVINDER ELITE Ikke afviklet    
KEGLEBILLARD KVINDER KL. M Gitte Pedersen Vejby BK  
KEGLEBILLARD KVINDER KL. A Christina M. Rasmussen BK Sorana  
KEGLEBILLARD KVINDER KL. B Yvonne Fausing Greve BK  
KEGLEBILLARD KVINDER KL. C Ikke afviklet    
KEGLEBILLARD UNGDOM RÆKKE Casper Østergaard BK Sorana  
KEGLEBILLARD 3. DIVISION   Ringsted Billard Club  
KEGLEBILLARD SERIE 1   Maribo Billard Klub  
KEGLEBILLARD SERIE 2   Gersagerparkens BK  
KEGLEBILLARD SERIE 3   Vordingborg BC  
KEGLEBILLARD OLD-BOYS HOLD   Hundested Billard Klub  
KEGLEBILLARD 2-MANDS HOLD   Rønne Billard Klub  
2-MANDS HOLD KEGLER - 1/2 DISTANCE      
3-MANDS HOLD KEGLER      
KEGLEBILLARD - STAFET   Billardclubben Holbæk  
KEGLEBILLARD - PAR HOLD   Hundested Billard Klub  
KEGLEBILLARD - 3-MANDS HOLD   Sakskøbing Billard Klub  
UNGDOMSCUP Jonas Søndergaard Næstved BK  
LADIESCUP Camilla Buhl Andersen Vordingborg BC  
SENIORCUP Mikael Ekmann Grandtoften BK  
OLDBOYS CUP Martin Jacobsen Nexø BK  
GRAND-PRIX KEGLER      
SKOMAGER -KEGLER      
3-BANDE CARAMBOLE SÆT-SPIL      
LF PÅ TID KEGLER      
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR ELITE Flemming Hansen Albertslund BC  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. M Flemming Busk Knudsen KBK/BNV  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. A Kim Straarup BK Grøndal  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. B Kim Bengtsson BK 2004  
3-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL. C Jan Sørensen Greve BK  
3-BANDE CARAMBOLE OLDBOYS Søren Petersen Rishøj BK  
3-BANDE CARAMBOLE STAFET   Vejby BK  
3-BANDE CARMBOLE 2-MANDS HOLD Ikke afviklet    
1-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL.M Mick Jørgensen Næstved BK  
1-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL.A Gert Jørgensen BK Gilleleje  
1-BANDE CARAMBOLE SENIOR KL.B Bjarne Nielsen Græsted BK  
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. Elite Ikke afviklet          
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. M Claus Andreasen Rønne BK        
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. A Brian U. Jensen BK Søborg        
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. B Kaj Gregersen BK Søborg        
FRI CARAMBOLE SENIOR KL. C Kaj Gregersen BK Søborg        
FRI CARAMBOLE 2-MANDS HOLD   BK Søborg        
5-KEGLE ELITE Kim Henriksen BK Højen        
5-KEGLE KL. M Ikke afviklet          
BIATHLON Ikke afviklet          

Endnu en GULDMEDALJE til Karin

 

Yes yes så kom endnu en guldmedalje med hjem vandt landsmesterskaber.

 
Karin
 Dalgaards billede.

 

DANSKE MESTRE

REGIONS OG LANDSMESTRE
KEGLEBILLARD SENIOR KLASSE C
ÅR NAVN KLUB   SNIT
2015 NICKOLAI SØRENSEN HORSENS BK LF 18,15
2015 DENNIS CHRISTENSEN VILDTBANEGÅRD II RF 13,33
2015 NICKOLAI SØRENSEN HORSENS BK RF 15,18
2014 WING CHIENG HOLSTEBRO BK LF 19,04
2014 TONNI ROHMANN RINGSTED BC RF 18,46
2014 WING CHIENG HOLSTEBRO BK RF 16,92
2013 JAN HJØRNET GRÆSTED BK LF 13,95
2013 KURT DALGAARD SYDFYNS BK RF 19,27
2013 PETER GENDRUP VÆREBRO BK RF 15,78
2012 ERLING THOMSEN BRISTOL-ODENSE LF 18,28
2012 ERLING THOMSEN BRISTOL-ODENSE RF 16
2012 ANDERS KNUDSEN HVALSØ BF RF 14,81
2011 TORBEN MADSEN RAA BK LF 15,56
2011 FINN DAHL BALLING RF 15,17
2011 HENRIK LIND BOV RF 16,43
2010 HENRIK DYHRBERG HORSENS BK LF 18,75
 
KEGLEBILLARD SENIOR KLASSE E
ÅR NAVN KLUB   SNIT
2015 DANIEL GUDE KJELDSEN HOLSTEBRO BK LF 10,52
2015 ERLING H. JENSEN HVALSØ BF RF 6
2015 DANIEL GUDE KJELDSEN HOLSTEBRO BK RF 7,31
2014 BENT HANSEN ØLSTYKKE BK LF 6,25
2014 BO CHRISTENSEN BK ISHØJ RF 6,11
2014 LEIF LØNBERG SYDFYN BK RF 6,59
2013 KARSTEN BROGAARD BK ANS LF 10,71
2013 KAJ CHRISTENSEN JUELSMINDE BK RF 5,21
2013 HENRIK MADSEN VILDTBANEGÅRD II RF 7,79
2012 BJARNE BENTSEN BK FREM LF 6,75
2012 BJARNE BENTSEN BK FREM RF 6,31
2012 KURT HANSEN GRÆSTED BK RF 5,6
2011 STEEN JENSEN AULUM RF 4,65
2011 TOM LARSEN SØNDERSØ BK RF 6,93
2010 DENNIS CHRISTIANSEN NÆSTVED BK LF 8,54
2009 JOHAN LIND ØSTERMARIE LF 9,67
2008 MICHAEL JACOBSEN BK HØJEN LF 9,09
 
1 BANDE CARAMBOLE SENIOR KLASSE M
ÅR NAVN KLUB   SNIT
2015 THOMAS HOLMEHØJ NÆSTVED BK LF 2,63
2015 MICK JØRGENSEN NÆSTVED BK RF 2,14
2015 ALLAN OLSEN BRISTOL-ODENSE RF 1,5
2014 ALLAN OLSEN BRISTOL-ODENSE LF 2,43
2014 THOMAS HOLMEHØJ NÆSTVED BK RF 1,88
2014 ALLAN OLSEN BRISTOL-ODENSE RF 2,56
2013 BRIAN K. NIELSEN BRISTOL-ODENSE LF 2,34
2013 BRIAN K. NIELSEN BRISTOL-ODENSE RF 3
2013 THOMAS KRISTENSEN RAMSØ RF 1,62
2012 ALLAN OLSEN BRISTOL-ODENSE LF 2,09
2012 MICK JØRGENSEN NÆSTVED BK RF 1,64
2012 JOHN KNUDSEN BRISTOL-ODENSE RF 1,7
2011 JØRGEN P. JØRGENSEN SYDFYNS BK LF 1,61
2010 THOMAS KRISTENSEN RINGSTED BC LF 1,92
2009 JOHN KNUDSEN BRISTOL-ODENSE LF 2,06
2008 ALLAN OLSEN BRISTOL-ODENSE LF 2,31
 
FRI CARAMBOLE SENIOR KLASSE M
ÅR NAVN KLUB   SNIT
2015 MARTIN HYLANDER FREDERICIA BK LF 2,95
2015 MARTIN HYLANDER FREDERICIA BK LF 2,95
2015 MARTIN HYLANDER FREDERICIA BK RF 3,51
2015 THOMAS HOLMEHØJ NÆSTVED BK RF 4,19
2014 SØREN HEDEGAARD VARDE BK LF 3,82
2014 SØREN HEDEGAARD VARDE BK RF 6,09
2013 JØRGEN P. JØRGENSEN BK SYDFYN LF 4,33
2013 THOMAS KRISTENSEN RAMSØ BK RF 0,59
2013 JØRGEN P. JØRGENSEN BK SYDFYN RF 4,02
2012 TOM PIETRAZEK KBK-BNV LF 8,66
2012 TOM PIETRAZEK KBK-BNV RF 7,23
2011 MARTIN HYLANDER FREDERICIA BK RF 3,75
2010 JØRGEN P. JØRGENSEN SVENDBORG LF 5,08
2008 PETER JOHANSEN SILKEBORG LF 4,6